Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek


Je po srandě a s kouřením teď spadla klec

Zapálit si může snad jen pitomec

Přestaň si hrát na frajera, jinak — to si piš

Za ty svoje provokačky pěkně zaplatíš!

Chtěl by si snad někdo dopřát potěšení?

Na frajeřinky tu vážně místo není

Vysvětlím to okamžitě jednoduše všem

Tohleto je přece — svobodná zem!

To ve filmu Kachní polévka z roku 1933 od bratří Marxů zpívá Groucho, s doutníkem v ruce, jako Rufus T. Firefly, vůdce Freedonie. Tehdy to měl být vtip, ale v dnešní společností posedlé zdravím, kde se od každého čeká, že splní svou občanskou povinnost a dožije se sta let, se to pomalu stává děsivou realitou.

Kdybyste měli věřit v proroky zkázy, v každodenním životě není mnoho toho, co by vážně neohrožovalo naše zdraví, ba naši samotnou existenci.

Hovězí,

káva,

červené víno, bílé víno (vlastně si odškrtněte alkohol jako takový),

elektrické dečky,

herbicidy,

grilování,

losos,

slunce,

déšť,

hormonální léky,

máslo,

chleba,

rycí vidle. Ten seznam je nekonečný.


Ale nechybí nám tady něco? Ach ano, tabák a ti slabí a nezodpovědní kuřáci, kteří ze všech stran čelí útokům licoměrného davu bojujícího za „zákaz kouření na veřejnosti". Ale kuřáci už tu špatnou zprávu slyšeli, takže díky za zájem. Už ty knihy četli a taky viděli všechny ty děsné reklamy v televizi i letáčky u doktora. A kdyby to náhodou nepochopili, mají to připlácnuté na každé krabičce (o obrovské spotřební dani ani nemluvě). A co víc, kuřák neohrožuje jen sám sebe, ale stále delší a delší seznam nevinných obětí.


Bez ohledu na to, že ranní procházka Glasgowem (Prahou, Pardubicemi, Plzní...) se rovná vykouřené krabičce, se každý týden chrlí tisíce nepodložených statistik o tom, jak nebezpečné je pasivní kouření.


Už ale někdo v té vší hysterii přesvědčivě dokázal, kolik nekuřáci těch cigaret „pasivně" vykouří?


A s „chodícítím komínem" si po ránu, na rozdíl od výfukového plynu z náklaďáku, cestou do práce alespoň pokecáte.


Obrazek


Nechceme se tady příliš rozčilovat nad protikuřáckými fašisty, chceme jen ukázat, kolik tolerance nám tihle morousové, jejichž zapšklost by jim mohl závidět každý puritán, upírají. Nebudeme se (příliš) obšírně zabývat tím, že jejich pokrytecké buzerování nám nevoní stejně jako jim nevoní náš kouř. Anebo tím, co by se muselo nebo nemuselo, v Británii stát během příštích několika let. Nakonec dobře víme, jak to po zákazu dopadlo s chudáky kuřáky v Americe, a hlavně v Kalifornii, je s cigaretou zcela absurdně vykázali i z veřejných pláží. Je to všechno moc skličující. Tak si kuřme, co nám plíce stačí, dokud ještě můžeme.


My vám tedy místo toho chceme říct, na rozdíl většinového názoru, že nekuřák žil po celá staletí vedle kuřáka. Vlastně i tahle kniha vznikla díky spolupráci cigaretového maniaka (Sue C.) a někoho, kdo si v životě ani jednou nezapálil (Sue B.). Je samozřejmě pravda, že odpůrci tabáku se objevovali i dřív. Třeba Hitler byl svým odporem ke kouření proslulý, dokonce rozběhl první protikuřáckou reklamní kampaň světě. Je snad co dodat?

Vlastně ano, je.

Žádná kritika ani žádné moralizování nemá takovou moc, aby dokázaly změnit jednu prostou skutečnost. Ti, co kouří, kouří dál, a to prostě proto, že je baví. Spisovatelka a bývalá kuřačka Beryl Bainbridová kdysi prohlásila, že cigára jsou „duševní útěchou“ a měla pravdu. Jde ale ještě o něco jiného: o to, že dost a pocit sounáležitosti plynoucí z faktu, že patříte do společnosti kuřáků, do klubu, kterému reálně hrozí, že bude zahnán do ilegality, si ke zlosti každého, kdo kuřáky nenávidí, neutichají.


Z knihy

Radosti kouření Sue Carrol


Zajímavé odkazy:

http://www.hint.cz/fanys/fanys194.htm#091193

http://cms.poesie-poesie.webnode.cz/blog/radosti-koureni/

http://radostkoureni.blogspot.com/

 

http://zpravy.idnes.cz/vlastni-znacku-mi-nikdo-nesebere-rika-vyrobce-tabaku-a-doutniku-z-brna-1ee-/brno.asp?c=A090808_1237763_brno_dmk

PS

Kniha "Cigareta, má láska" nepropaguje (kupodivu) kouření, ale upozorňuje na to, abychom se zamysleli nad tím, není-li námi manipulováno.

My kuřáci jsme se rozhodli, že budeme kouřit, protože se rozhodnout můžeme: podstatou civilizované společnosti je svobodná vůle a svobodná volba, a ty je třeba bránit za každou cenu. Naše práva jsou každý den nahlodávána a ještě nikdy nebylo tak důležité ne-polevovat v našem odhodlání udržet si své občanské svobody a vzdorovat pronásledovatelům.

Během příprav na tuto knihu jsme objevily některá fascinující fakta o tabáku, napíchly jsme se na zdroj úžasných historek a setkaly se s mnoha skutečně svéráznými postavami. Naším tématem je jednota kuřáků, jejich společná filozofie a neochvějný smysl pro humor. Kuřáci představují největší menšinu světa, což je skutečnost, kterou bychom měli oslavovat. Tato kniha vás bude stát zhruba tolik co krabička cigaret A víme, že vám přinese zrovna tolik potěšení.

Obrazek 

Náhledy fotografií ze složky portréty andělů

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ellregexy

(Ellbisa, 5. 11. 2019 4:23)